Whisper
Whisper – detail

Prayer

Modlitba

 

Série: Nevinná symbióza

K obrazům z Nevinné symbiózy jsem tu zatím jednotlivě nepsala více než klasické popisné údaje, typu rozměr a technika. U tohoto plátna ale udělám výjimku.
Vysvětlím.
Celá série obrazů Nevinné symbiózy vznikala, v pro mě dost těžkém, snad dosud nejtěžším životním období spojeným s velkou bolestí a strachem (v osobním životě).
Podstatu jsem odtajnila na komentované prohlídce.
Pracovat na tak velké sérii pro mě tedy byla obrovská práce s vlastní myslí a koncentrací.
Bylo to jako na houpačce, jeden den jsem si říkala, že to zvládám a druhý den nastalo peklo.
 
Obraz Prayer vznikal ve spodní části této vlnovky, tedy v období nejhorším. Snažila jsem si sama pro sebe vymyslet nástroje, které mi proces ztíží a které mou mysl udrží pevněji v od tvorby nerušeném stavu. Stále se nedařilo. Nutno říct, že obraz jsem v prvotní fázi uzavřela, ale pak se k němu vrátila, nedalo mi to.
 
Začala jsem racionálně – ztížila jsem si techniku – modré linie jsou nanášeny špachtlí, vytvořit linii, na cíleně hrubě strukturovaném povrchu, jejíž vizuální stabilita by nebyla jak od Pollocka, byla výzva, která moji mysl zabavila, nutila mě sledovat vlastní ruku, což při malbě často nedělám, stále to nebylo ono.
 
Nepomáhala ani hudba, která je neoddělitelnou součástí celého mého kreativního procesu. A to playlist k Nevinné symbióze má pestrých 10 h 43 minut.
 
Hledala jsem, hledala a našla v playlistu song, který mi pomohl a uvedl mou mysl v tvořivý trans. Znala jsem ho již ze starších dob, ale řekněme, že dost povrchově. Nyní nastal jeho čas. Pouštěla jsem si ho celou dobu k dokončení plátna ve smyčce, stále dokola, 16 hodin, jeden song a nepřetržitá tvorba. Flow a hojení sebe sama. Ta píseň je zpívaná ve svahilštině, což byl taky jeden z prvků proč jsem si ji vybrala – nerozuměla jsem textu a tedy moje mysl zůstávala klidnější, krmena pouze rytmikou a to vysoce spirituální rytmikou. Bylo to jako kdyby někdo jiný dýchal 16 hodin za mě.
No a teď ten úplný závěr – až na komentovce jsem se totiž dozvěděla, že textem písně k mému obrazu, který jsem v překladu nazvala jako Modlitba je pozměněný Otčenáš.
 
Píseň: Christopher Tin – Baba Yetu.

 

120 x 100 cm

 

2024 | akryl na plátně

 

51.000 CZK